AutoCAD tipp – lapkészletkezelő

Az AutoCAD lapkészletkezelője az AutoCAD 2005-ös kiadásában jelent meg. Számos projektorientált funkciót és termelékenységnövelő munkafolyamatot biztosít, valamint egy projektkezelési felületet, amely a projekt során keletkező rajzok tárolásának és megfelelő, szabályozott elérés koordinálásával segíti a rajzolók munkáját.

A lapkészletkezelővel a projekt összes rajzát kezelheti egy AutoCAD párbeszédablakban, amely parancsokat és eszközöket biztosít a fájlok rendszerezéséhez, az átnevezéshez és újraszámozáshoz. Itt találhatóak a közzétételi lehetőségekhez, az archiváláshoz, tömeges nyomtatásho vagy tömeges PDF fájl készítéshez (és az e-Küldemény eszköz használatához) kapcsolódó funkciók is.

Hogyan működik a lapkészletkezelő?

Az AutoCAD lapkészletkezelője a lapkeret- (és címpecsét-) adatokat kapcsolja össze mezők segítségével egy adatbázissal (DST-fájllal). A mezők attribútumaiban található összes információ tárolása és kezelése ebben az adatbázisfájlban történik, az AutoCAD Lapkészletkezelő panelének használatával.

Ha egy lapkeret (címpecsét) attribútumterületén található információ frissül (adatbevitel miatt, módosítás követeli meg stb.), akkor ezen frissítések hozzáadása a lapkészletkezelő „Tulajdonságok” területének módosításával történik a teljes lapkészlet vagy az egyes lapok esetében. A tervező vagy a rajzoló kollégák az egyes rajzok megnyitása nélkül kezelhetik a lapadatokat (pl. dupla kattintás egy blokkra az attribútumok szerkesztéséhez), mivel azokat külső helyen, a DST kiterjesztésű adatbázisfájlban tárolja a rendszer.

Lapkészletkezelő – Bevált módszerek
Sablonok, sablonok, sablonok

Az AutoCAD-ben érdemes minden új rajzot egy alapértelmezett rajzsablonból vagy egyedi, korábban létrehozott rajzsablonból kezdeni. A rajzsablonok számos beállítást tárolnak, például rajzspecifikus változókat, fóliákat, vonaltípusokat, nyomtatási beállításokat, szimbólumokat, kereteket és címpecséteket – szövegmezőket (ez fontos) és más adatokat.

A rajzsablonfájlok kiterjesztése nem .dwg, hanem .dwt, azonban a két fájltípus között minimális az eltérés. Vállalat- vagy projektspecifikus rajzsablon létrehozásával olyan kiindulópontot biztosíthat a CAD-es tervezők vagy a rajzolók számára, amely biztosítja, hogy valamennyi új rajz megfelelő kezdeti beállításokkal legyen létrehozva, illetve minden szükséges követelmény előre be legyen állítva. Ezáltal egységesebb és hibamentesebb tervek állíthatók elő.

Állítson be mindent előre

Ahogy korábban említettük, a rajzsablonok a vállalati vagy projektbeli CAD-szabványhoz kapcsolódóan csaknem minden információt képesek tárolni. Csak a lapkészletekre jellemző, hogy a sablon képes tárolni az összes előre beállított lapkeretet, attribútumokat, mezőket (és címpecsétet), amelyek a lapkészletkezelőben való használathoz készültek.

Ha valamennyi szabványos lapkeret egy lapkészletsablonban található, ezzel biztosítható, hogy egy új lapkészletprojekt indításakor a munkatársak számára rendelkezésre álljon minden szükséges szabvány és előre beállított követelmény.

Példák a lapkészletsablonban tárolható tartalmakra:
  • Az összes lapkeret (címpecsét), a lapkészletkezelővel való használathoz beállítva
  • Az összes nyomtatási követelmény (minden szükséges kimeneti adat, például papírméretek, oldalbeállítások)
  • Rendszerváltozó-beállítások (például mértékegység változók), az összes előre beállítva
  • CAD-szabványok
Új projektek munkafolyamata

A lapkészletkezelő esetében az új projektek indításának legegyszerűbb módja egy olyan előre beállított sablon használata, amely tartalmazza az összes szükséges lapkeretet (a lapkészletkezelővel való használathoz beállítva).

A CAD-es munkatársaknak vagy a rajzolóknak csupán át kell másolniuk a lapkészletsablont (és a lapkeretek összeállításától függően az esetleges külső referenciákat) az új projekt helyére.

Ha a lapkészletsablon a projekt követelményeinek megfelelően lett beállítva, akkor új lapkészlet létrehozásakor már hivatkozhat rá.

Még ez is érdekelheti:


Reméljük, hogy a fenti hatékonyságnövelő AutoCAD tipp meghozza a kedvét ahhoz, hogy Ön és vállalata kihasználva az újabb és újabb tervezési technológiák előnyeit új szintre emeljék tervezési hatékonyságukat. Keresse kollégáinkat egy személyes konzultációra, hogy az iparágban jártas szakértőink támogatást nyújtsanak Önnek.

Amennyiben szakmai ismereteit bővítené és elsőként szeretne hozzáférni a legfrissebb újdonságokról szóló hírekhez vagy cikkekhez, elég egyetlen lépés. Legyen tagja Facebook közösségünknek vagy iratkozzon fel Hírlevelünkre.