Hogyan ösztönzik a modern autók a mérnöki innovációt?

Az autóipar az ipari fejlődés számos területének vált mozgatórugójává az elmúlt 100 év során. A modern autók gyártóinak folyamatos fejlesztései nyomán felmerül a kérdés: milyen innovatív mérnöki megoldásokat hozott a piacra a modern autógyártás?

A járművek szerves részét képezik mindennapjainknak, befolyásolják, hogy mit vásárlunk, és sok esetben a munkahelyeket is fenntartják, amelyeken dolgozunk. A modern autó nélkül az élet, így a mérnöki munka is egész másképp festene.

Az autóiparban zajló innováció egyik kulcskérdése napjainkban az önvezető autók szerepe. Ezeknek a járműveknek nemcsak önállóan kell „gondolkodniuk”, de a többi közlekedő autóval és az utasokkal is kommunikálniuk kell. Az önvezető technológiához vezető úton az autóiparban és a kapcsolódó iparágakban tevékenykedő mérnökök egyszerre mélyítették tudásunkat a vezeték nélküli kapcsolatok, a mesterséges intelligencia és az energia-előállítás területén.

Ha belegondolunk, egy autóban az élelmiszer-előállítást leszámítva a társadalom összes műszaki vonatkozása megtalálható: energiát termel, gondoskodik egyes terek hűtéséről, utasokat szállít, és időnként még hulladékkezeléssel is foglalkozik. Nem csoda tehát, hogy az autóipar számos más iparágat leköröz, ha a fejlesztések élvonaláról van szó.

Az autótervezők sokáig csak a gépészetre és a motorokra összpontosítottak, elvégre történetük nagy részében az autók egyszerűen csak gépek voltak. A modern fejlesztések nyomán azonban számítógép-vezérelt gépekké alakultak át. A számítógépes elektronikával pedig együtt jár a programozás, ami gyakorlatilag a modern technológia minden egyes területéhez kapcsolódik. Ahogy az autók túlléptek a mechanikus szerkezetek szintjén, az autóipar saját területén túl is ösztönözni kezdte az innovációt.

Bár az önvezető rendszereket fejlesztő mérnökök kimondottan közlekedéssel kapcsolatos projektekkel foglalkoznak, a közben megszerzett tapasztalatokat más, autonóm vagy mesterséges intelligenciára épülő technológiákban is felhasználják. Újabban az eszközök internetes hálózata (IoT) néven ismert technológia vált kiemelt jelentőségűvé az autóipari kutatásban. Az egyre okosabb autók fejlesztése érdekében a mérnökök azt kutatják, hogyan válhat képessé egy autóban elhelyezett vezeték nélküli számítógép a modern infrastruktúra elemeivel folytatott kommunikációra. Bármiről is legyen szó, közlekedési lámpákról, kávézókról, okostelefonokról, repülőterekről vagy bármi másról, egy autómérnök már biztosan dolgozik rajta, hogyan lehetne vele kommunikálni.


Ez is érdekelheti >>> Megvalósult autógyártói példák az Ipar 4.0 elvárásainak megfelelő gyártásra


Ami az anyagiakat illeti, az autógyártó vállalatok rendelkezésre álló jövedelmük jelentős részét fordítják új technológiák kutatására. Jelenleg azért folyik a verseny, hogy ki lesz az első, aki fogyasztói használatra alkalmas, teljesen önvezető járművet lépes a piacra dobni. Egyes gyártók nyilván előrébb járnak másoknál, de mindannyian tetemes összegeket áldoznak kutatás-fejlesztési célokra. A technológiai innovációk java így születik meg. A mesterséges intelligencia kutatása remek dolog, de ha nincs mód a technológia gyakorlati alkalmazására, kevesebb a befektető. Noha az MI más területeken is hasznos, a mesterséges intelligenciára épülő és hasonló modern technológiákra összpontosító autógyártás jelentős szeletét jelenti az ipari szegmensnek, így a kutatómérnököknek is több anyagi forrás jut.

Akár az autók szerelmesei vagyunk, akár csak munkába járunk velük, az őket megalkotó ipar közvetetten és közvetlenül is forrása számos más gépnek és technológiának, amely az élet minden területén körbevesz minket.

Az Autodesk az alkotó emberek számára kínál szoftvereket. Ha vezetett valaha nagy teljesítményű autót, ha gyönyörködött már egy óriási felhőkarcolóban, ha használt okostelefont vagy nézett sikerfilmet, akkor jó eséllyel Autodesk-felhasználók millióinak munkájával találkozott már.

Az Autodesk mindig is automatizálással foglalkozott, ez pedig ma egyre inkább arról szól, hogy segítsen az embereknek többet, jobbat alkotni – kevesebből. A több és jobb a hatékonyság, a teljesítmény, a minőség és az innováció növelését és bővítését jelenti, a kevesebb pedig azt, hogy kevesebb idő és erőforrás felhasználásával, kevesebb negatív (pl. társadalmi, környezeti) hatással tehessük meg mindezt.





A Varinex-CADStudio Kft. az Ön egyedi igényeinek megfelelő gyártási, üzemtervezési és automatizálási megoldásokat biztosítja tervezőszoftver kínálatából. 

Reméljük, hogy a fenti tippek meghozzák a kedvét ahhoz, hogy Ön és vállalata kihasználva az újabb és újabb tervezési technológiák előnyeit új szintre emeljék tervezési hatékonyságukat. Keresse kollégáinkat egy személyes konzultációra, hogy az iparágban jártas szakértőink támogatást nyújtsanak vállalata terméktervezési és fejlesztési folyamatainak továbbfejlesztéséhez és átalakításához.

Amennyiben szakmai ismereteit bővítené és elsőként szeretne hozzáférni a legfrissebb újdonságokról szóló hírekhez vagy cikkekhez, elég egyetlen lépés. Legyen tagja Facebook közösségünknek, vagy iratkozzon fel Hírlevelünkre!

Kapcsolattartó:

Sebők Róbert
CAD üzletág igazgató