Praktikus kiviteli ütemtervek és szimulációk Navisworks-sel és Revit-tel: 1 rész

A probléma a 3D modellekkel az, hogy az építmények(objektumok) végső pozícióját és helyzetét mutatják csupán. A 4D ütemtervek megmutatják azt is, hogy az objektumoknak milyen valós hely- és térszükséglete van az építkezés során.

A „4D fikció” és 4D valóság

Az ipari 4D szimulációk több mint 90%-a csak bemutató célokból készül. Nagyon kevés 4D terv melynek kiaknázzák a tényleges lehetőségeit, vagyis: növelni a tervezés, a projekt-kommunikáció és ezáltal a kivitelezés hatékonyságát. Az animációk látványosak és kétségkívül könnyebb velük üzletet szerezni, a baj csak hogy általában itt megakad a történet. Az eszköz mindenki kezében ott van, használjuk hát!

A 3D modell 3 típusa
  1. Helyszín-logisztikai modell

Technikailag ez egy sima 3D modell, ami használható projekt-ütemterv készítéséhez is, de ugyanakkor kulcsfontosságú információkat tartalmaz a személyzet, a munkagépek elhelyezése, a munkaterület biztosítása és a helyszíni anyagtárolás koordinálása szempontjából.

A képen látható berendezés modellek láthatók, kiegészülve a logisztikához szükséges térrel (piros kubatúrák).


2. Elemmozgatás és beépítési animáció

Ez a funkció talán a leghasznosabb és a legnagyobb értéket képviselő 4D szimuláció. A kivitelezés során bármilyen elem mozgatásához és beépítéséhez szükséges térkihasználást le lehet vele szimulálni összevetve a helyszín, épület, beépítési terület limitációival.

A képeken egy mozgólépcső beépítése látható. A mozgólépcső vázát két részre kellett bontani, így vált beépíthetővé és rögzíthetővé a meglévő épület tartószerkezeti elemeihez.

3. Projekt ütemterv/megvalósulási szimuláció

Az ütemterv szimuláció a legelterjedtebb a 4D szimulációs szolgáltatások között, és a legfőbb oka „4D fikció” elterjedésének. A mai napig korlátozott számban találunk csak példát a teljes projektszimulációra mint tervezési eszközre, vagy olyan megvalósulási szimulációra, amivel a tényleges ütemtervet le lehet követni. Az ilyen típusú szimulációnak akkor aknázhatjuk ki a valódi hasznát, ha a fent említett másik két (logisztikai, és beépítési) szimulációt ezzel együtt felhasználva tudunk feladatokat generálni és kiosztani, ekképp alakítva BIM alapú kommunikációs eszközzé a modellünket.

Ehhez a feladathoz KMI állapotjelző szövegeket (key milestone indicator – kiviteli állapotjelző) használunk. Az állapotjelzőket színkódolva használhatjuk, és hamar eldönthető, hogy milyen periódusnál tartunk, és mely csapatok dolgoznak a munkán.

Mely lépésekben valósíthatók meg a megismert szimulációk? Tájékozódjon róla a tippsorozatunk második részéből!


Olyan korban élünk, ahol a tervezők, az építőmérnökök, a kivitelezők és az üzemeltetők egyre szorosabb kapcsolatban állnak egymással. A BIM megoldások segítik a csapatokat az együttműködésben és a kívánt projekteredmények elérésében – a tervezési, a kivitelezési és az üzemeltetési szakaszban egyaránt.

Használja ki Ön is és tervezői csapata is az újabb és újabb tervezési technológiák előnyeit, amelyek új szintre emelik tervezési hatékonyságukat! Ha többet szeretne megtudni az Autodesk építőipari munkafolyamatának bevezethetőségével kapcsolatban, keresse kollégáinkat egy személyes konzultációra, hogy az iparágban jártas szakértőink támogatást nyújtsanak Önnek.

Amennyiben szakmai ismereteit bővítené és elsőként szeretne hozzáférni a legfrissebb újdonságokról szóló hírekhez vagy cikkekhez, elég egyetlen lépés. Legyen tagja Facebook közösségünknek vagy iratkozzon fel Hírlevelünkre!