CAM tipp: hyperMILL Automation 2. rész.

Folytatva előző cikkünk gondolatmenetét néhány apró, de annál hasznosabb technológiai részletet szeretnénk Önökkel ismertetni az automatizálás témakörében.

Automatizált CAD for CAM funkciók
I.      felülethosszabbítások kezelése (pl. 3D Z-Level Shape Finishing)

Komplex geometriai formák megmunkálásakor rendszeresen találkozunk vele, hogy a maró legördül olyan éleken, amelyeken nem szeretnénk, hogy megtegye, vagy lekerekíti azokat, vagy a szomszédos felületeket érintve nemkívánt karcokat, megmunkálási nyomokat hoz létre. Ezt több módon kerülhetjük el.

triviális eset: Z tengelyre merőlegesen kifutó felületeknél egyszerűen mélyebbről indulunk
  • klasszikus megoldás: felülethosszabbítások létrehozása

Állandó, vagy változó szög alatt kifutó felületek esetében már nem triviális, hogy milyen magasról kell indulnunk ahhoz, hogy az elvárt eredményt kapjuk. Ebben az esetben felülethosszabbítást alkalmazunk.

felülethosszabbítás és eredménye: a kontaktpont automatikusan a felületbelépő élére kerül

A hyperMILL számos hatékony felületmodellező eszközzel támogatja a felhasználót az elvárt eredmény eléréséhez, így a hosszabbításon túl különböző foltozási, felületmetszési, simítási, illesztési funkciók is rendelkezésre állnak.

  • automatizált megoldás: automatikus felülethosszabbítás

A legtöbb műveletelem esetében rendelkezésünkre áll egy automatikus felülethosszabbítás opció, ahol a megmunkálási terület meghosszabbításra kerül a nem kívánt események elkerülése végett. Ezeket a meghosszabbításokat hyperMILL automatikusan létrehozza és módosítja amennyiben szükséges, ezzel jelentős élőmunkaigényt takarít meg.

automatikus felülethosszabbítás: kézi beavatkozás nem szükséges
  • bónusz megoldás: zseb fenék és fal megmunkálásra

Egy másik kritikus terület a zsebek fenekének megmunkálása; amennyiben azok nem merőleges sík felületűek a Z tengelyre, akkor ott is jelentős utómunkaigény léphet fel (lásd 1. kép). A 3D Z-Level Shape Finishing – a felülethosszabbítás mellett – megoldást ad a szabadformájú fenékkel rendelkező zsebek falának hatékony megmunkálására is. A zseb alsó fenék felületét kijelölve – mintegy görbíti a teret – azzal párhuzamosan szeleteli a zseb falát (lásd 2. kép). Ez hatékonyan alkalmazható belső és külső felületek esetében egyaránt. Természetesen a zseb fenekének megmunkálása illeszthető ehhez a struktúrához mind 3, mind pedig 5 tengelyes megmunkálás esetén is.

Nincs szükség sem kézi, sem gépi utómunkára
II.     munkadarabmegfogás kezelése

Az univerzális munkadarabmegfogók (satuk, tokmányok és leszorító szerkezetek) és speciális felfogó készülékek megmunkálási környezetbe való integrálása elengedhetetlen a biztonságos és hatékony programozás szempontjából. Ahhoz, hogy már akár az első (sok esetben az egyetlen) termék hibamentesen (értsd ütközésmentesen) lefusson szükséges a teljes gyártási környezet megfelelő részletességi szinten való modellezése.

Az univerzális megfogó készülékek mintegy összeállítási modell képzelhetők el, melyekben kényszereket alkalmazhatunk. vegyünk példának egy 4 pofás satut. Több gyártó kínál internetes katalógusban egyszerűsített, vagy éppen teljes részletességű 3D-s modellt termékeihez. A teljes részletességű modellek szemet gyönyörködtetőek, kiválóak egy látványos bemutató esetén, de a hétköznapi célokra (gyorsaság, erőforrások hatékony kihasználása, jobb grafikai és számítási teljesítmény,…) az egyszerűsített modellek jobban megfelelnek.

Hogyan kezelhetőek ezek az összeállítási kérdések a hyperMILL-ben? Tekintsünk át egy egyszerű példát egy 4 pofás tokmány kezelésére.

  • A STEP modell beolvasásánál több lehetőségünk van a modell értelmezésével kapcsolatban. Olvashatjuk a modellt test és felületmodellként is, az importáláskor beállíthatjuk, hogy a komponensek egy közös, vagy szeparált fóliára kerüljenek. A példában felületmodellekkel dolgozunk és a geometriai elemeket – az egyszerű kezelhetőség okán – érdemes fólia struktúrában rendszerezni.
a hyperMILL hierarchikus fóliastruktúrája
  • A szétválogatott alkatrészekből hozzuk létre un. Groupokat. Erre a lépésre testmodell esetén nincs szükség. Használjunk szűrőket az egyszerű elemkiválasztáshoz. Rendezzük 4-5 Group-ba az elemeket; a 4 pofát mindenképpen, a test opcionális, de praktikus a későbbi jobb kezelhetőség (pl. könnyebben kiválasztható) miatt.
Groupok és szűrők alkalmazása
  • a négy tokmánypofa (és az alaptest) elrendezése a Model panelen követhető nyomon.
csoportba rendezés
  • A Mating Clamping Device egy speciális CAD for CAM funkció, ami a satuk és tokmányok gyors kényszerezésére szolgál a hagyományos geometriai kényszerek mellett. Ennek segítségével elképesztő egyszerűséggel és gyorsasággal definiálhatók a kétoldalról szorító satuk is. Válasszuk ki a Radial fület a tokmányokra jellemző sugárirányú szorítás eléréséhez. Jelöljük ki a Z tengelyt az irány meghatározásához, majd a négy kis „élfelületet” ami a munkadarabbal érintkezik. Utána már csak a méretet kell a Diameter mezőben megadni.
hyperMILL – Mating Clamping Device létrehozása
  • Az így előkészített satut többféleképen használhatjuk munkánk során:
    • egyszerű megoldásként, mint egy katalóguselem beilleszthető fájlként, vagy a fájlt megnyitva, elemeket kiválasztva Ctrl-C és Ctrl-V billentyűket használva a célmodellbe illesztve.
    • ugyanez a modell használható a későbbi automatizálás során is, ahol a megfogó rendszert akár egy menüből választva egy felhasználó által definiált algoritmus illeszti be a megmunkálási környezetbe.
  • A felhasználás során a Mating Clamping Device kényszer tetszőlegesen módosítható, aminek hatására a modell végrehajtja az átméretezést.
hyperMILL – Mating Clamping Device módosítása

A Mating eszközökkel jelentősen egyszerűsíthetőek a geometriai módosítások, könnyen fejleszthetőek az univerzálisan használható megfogók CAD adatai, hogy azok még könnyebben újrahasznosíthatóak legyenek.

Folytatjuk…

Ez is érdekelheti >>> Az öntő- és présformákat, a hidegalakítószerszámokat minden nap használják a fémmegmunkálásban, a műanyagfeldolgozásban, az öntödékben és más ipari vállalkozásokban. A megfelelő CAM-megoldás segít leküzdeni a munkaigényes, magas költségű gyártás kihívásait. Töltse le kiadványunkat és turbózza fel ismereteit!


Ismerje meg az automatizált programozás és hatékony megmunkálás eszközét!  Keresse kollégáinkat egy személyes konzultációra, hogy az iparágban jártas szakértőink támogatást nyújtsanak vállalata számára.

Specialistákból álló csapatunk bármikor rendelkezésére áll, hogy segítsen Önnek a legtöbbet kihozni CAD és CAM szoftveréből.

Vegyen részt az általunk nyújtott szakmai képzéseken, hogy a megszerzett tudást azonnal kamatoztatni tudja munkájában! Hamarosan induló intenzív alapozó és haladó tanfolyamainkról további információt ITT talál. 

Legyen tagja Facebook közösségünknek vagy LinkedIn üzleti oldalunknak, csatlakozzon Youtube csatornánkhoz és iratkozzon fel Hírlevelünkre, hogy naprakész információt kapjon a legfrissebb Autodesk újdonságokról, promóciókról és szakmai blogjainkról.

Kapcsolattartók:

Sebők Róbert
CAD üzletág igazgató
Tóth Sándor
Értékesítési és technikai tanácsadó