Kattintson a mai napra, majd az ünnepekig látogasson vissza minden nap.
ha szeretné, hogy értékes szakmai híreket küldjünk Önnek a legújabb technológiákról
Az AutoCAD rajzok néha aránytalanul nagyra nőhetnek, a számos - a rajzban nem használt - blokk, fólia, vonal és méretezés stílus miatt. Emellett a szerkesztés során gyakran kerülnek a rajzba zéró nagyságú rajzelemek, vagy üres szövegek.
A "Purge" parancs segítségével a rajz megszabadítható ettől a felesleges tehertől, és sok esetben drámaian lecsökkenthető vele a rajz mérete.
Egy adott nevű blokkot, szövegrészt, fólianevet vagy stílust tartalmazó rajzot keres?
Az AutoCAD Content Explorer egy hatékony keresési funkciót is tartalmaz, amely az előzőleg kiválasztott és indexelt könyvtárak (Watched Folders) rajzaiban pillanatok alatt kikeresi az adott nevű blokkokat, fóliákat, stílusokat vagy szövegrészeket. A jobb egérgombra kattintva ezeket a rajzokat azonnal megnyithatja vagy beillesztheti az aktuális rajzba.
Az Align szerkesztő parancs egy rajzelemet egy másik meglévő rajzelemhez igazít.
Az Align használatakor 2 egymásnak megfelelő pontpárt kell kijelölnünk, mind az igazítani kívánt, mind a irányzékként szolgáló rajzelemen.
További lehetőségként a parancssor megkérdezi, hogy a módosított rajzelem méretét a referencia pontok által megadott méretűre akarjuk nagyítani vagy kicsinyíteni?
Amikor AutoCAD blokkokkal dolgozunk, előfordul, hogy a blokkok rajzfóliáit is beemeljük az aktuális rajzba, ami nem kívánt redundanciát okoz és rontja a terv áttekinthetőségét.
Az AutoCAD Layers Property Manager segítségével a nem kívánt rajzfóliára kattintva válaszzuk a "Merge selected layer(s) to…" opciót. Ezzel a felesleges fóliákat egy kiválasztott fóliára rendezhetjük, megszüntetve a redundáns rétegeket.
A Nastran in-CAD-ben az analízis számára elérhető processzormagok száma alapból 2-re van beállítva, de ma már egy középkategóriás laptop is 4-8 magos processzorral van szerelve.
Az alapbeállítás megváltoztatásához Windowsban keressünk rá a NASTRAN.INI. file-ra, amit szövegszerkesztővel megnyitható. Alap esetben itt található: C:\Program Files\Autodesk\Nastran 2019\Nastran
Itt keressük meg a NPROCESSORS=2 sort és írjuk át az értéket (4-re, 8-ra; amennyi magunk éppen van), majd mentsünk rá.
A Feladatütemező automatikusan végez el különböző feladatokat a kijelölt fájlokon tömegesen, így rengeteg időt meg lehet vele takarítani. Többek között az alábbi feladatokat lehet automatizálni: mentés új formátumba, változások frissítése, nyomtatás, exportálás egyéb fájl formátumokba, szabványos elemek frissítése, stb. A kiválasztott művelethez egyesével, könyvtáranként, vagy projekt fájl alapján is hozzá lehet adni a fájlokat, a faladatot pedig el lehet indítani azonnal, vagy tetszőleges időpontra is ütemezhető. Ez az eszköz a Windows Start Menüjében található az Inventor könyvtárában.
Tervezett felületeknél célszerű ellenőrizni a vízelvezetést. Az ellenőrzés elvégzéséhez Civil 3D-ben elegendő egyetlen felület.
A felület kijelölése után, a szalagpaletta Elemzés csoportjában található a Lefolyási vonal.
A parancs elindítása után, a megjelenő ablakban található néhány egyszerű beállítás, majd az OK ikonra és utána a felület vizsgálandó pontjaira kell kattintani. Ha a tervezett felületen ez egy víznyelő helyén, vagy a vízelvezető árokban végződik, akkor jól dolgoztunk.
A pontszűrő (Point Filters) vagy koordinátaszűrő egy kevésbé ismert, de fontos funkció az AutoCAD-ben. Segítségével a pontos koordináták és hosszok ismerete nélkül hozhatunk létre csatlakozó geometriákat, ami 2D és 3D tervezés során is nagyon hasznos.
Egy egyszerű példa: indítsuk el a vonalhúzás parancsot, majd Ctrl + jobb egérkattintás után válasszuk a pontszűrő (Point Filters) valamelyik lehetőségét, és jelöljünk ki egy relatív koordinátát (vagy síkot) a rajzunkon található bármelyik rajzi objektumról. Így a vonal épp a kiválasztott koordinátáig/síkig fog tartani
Az AutoCAD Map 3D „Feladatok lap” ablakát mindenki jól ismeri. Ez az az ablak jobb oldalon, amit reflexből bezárunk egyből a szoftver megnyílása után. Azt azonban kevesen tudják, hogy ezen a felületen lehet FDO kapcsolaton keresztül SHP, SQLite és SDF téradatfájlokat is becsatolni a rajzunk alá. Adat àKapcsolódás az adatokhoz à Megfelelő formátum kiválasztása után tallózás..
Ha kapunk egy 2D-s vagy 3D-s műszaki tervdokumentumot, de nincs telepítve a gépünkre dedikált nézegető szoftver, íme a tökéletes megoldás: navigáljunk el a böngészőben a lenti webcímre, ahol az „Ugrás az online megtekintőre” opciót választva kapunk egy olyan felületet, ahova a kérdéses fájlt behúzva (drag & drop) máris nyílik az objektum.
Ráadásként a nézegetésen felül olyan funkciók is elérhetők mint: layerek ki-bekapcsolása, mérés, feliratozás és megosztás.
A nyomterv alapján létrehozott földmunka felületnél, a többrétegű mintakeresztszelvény-alkotóelemek esetében a felület valószínűleg nem az alsó kapcsolódási kódokon fog végigfutni.
Ennek kiküszöbölésére érdemes bekapcsolni az adott nyomtervfelület definíciójánál a Túlnyúlás korrekciója oszlopban az Alsó kapcsolódásokat.
Egy Inventorban készült dokumentációban nagy káoszt lehet előidézni a fájlok nevének utólagos megváltoztatásával, hiszen azok egymásra hivatkoznak.
A Design Assistant segítségével úgy lehet átnevezni, illetve akár egyúttal át is helyezni az Inventorban készült dokumentumokat, hogy a köztük fennálló kapcsolati rendszer megmarad. A Design Assitant alkalmazás a Windows Start Menüjében található az Inventor könyvtárában.
MAPIMPORT paranccsal téradatfájlokat tudunk a DWG rajzunkba geometriaként importálni. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a parancs beírása után betallózni a fájlt, definiálni, hogy akarjuk-e a hozzátartozó objektumadatok is importálni és készen is vagyunk.
A nyomterv alapján létrehozott felületeknél ugyanúgy szükség van a felesleges háromszögélek eltávolítására, mint a felmérésből felépített felületeknél.
Ennek legegyszerűbb módja, ha a Nyomterv tulajdonságai -> Peremvonalak fülön használjuk az adott felületnél a Nyomterv terjedelme külső peremvonalként funkciót.
Az alábbi műveletet nem csak otthoni munkavégzés, hanem pl. hosszabb kiküldetés esetén is érdemes elvégezni, hogy biztosítva legyen a hálózatos licenc elérés.
A szoftverben a jobb felső sarok környékén talál egy kérdőjel-ikont – erre kattintva, majd a legalsó lehetőséget kiválasztva (About Autodesk | szoftver neve | verziója ), majd a felugró ablakban a licence/product information gombra kattintva van lehetőség KIKÖLCSÖNÖZNI (Borrow) 1 db hálózatos licencet. A kölcsönzés a naptárban tetszőlegesen beállított időpontig tart, amikor a licenc automatikusan visszaadódik a licenc szervernek.
Érdemes viszont szem előtt tartani, hogy a kikölcsönzés ideje alatt az a licenc a többi felhasználó számára nem lesz elérhető, ezért kölcsönözgetés előtt érdemes konzultálni a többi kollégával is.
Az új Create Drawing View (Rajznézet létrehozása) parancs több lépést egyesít, így gyorsan lehet rajznézeteket létrehozni. A modellfájlban tetszés szerint rendezze el a modellt, majd jobb gombbal kattintson rá a fő összeállításra az áttekintőben, és kattintson a Create Drawing View (Rajznézet létrehozása) parancsra.
A rendszer automatikusan átvezeti a modell következő tulajdonságait a rajzba: minden aktív ábrázolást (tervezői nézet, pozíció, részletességi szint), aktuális kamerabeállításokat, például az Orthogonal/Perspective beállítás, illetve aktív iAlkatrész-/iÖsszeállítás-elemet.
Megjegyzés: a gyors rajzkészítést az alábbi környezetek támogatják: alkatrész, hegesztett szerkezet, összeállítás, bemutató, lemezalkatrész és teríték. A funkció az iAlkatrészt, az iÖsszeállításokat és a katalógus elemeket is támogatja.
A Civil 3D-ben felépített meglévő vagy tervezett felületről a Felülettulajdonságok -> Statisztika fülön leolvasható többek között a minimális-, a maximális és az átlagmagasság.
Az Autodesk termékek telepítéséhez termékkulcsokra van szükség, amelyek megkülönböztetik egymástól a külön kapható és a termékcsomagok részeként árusított termékeket. Ha például az AutoCAD 2019-et önmagában telepíti, a 001K1 termékkulcsra van szüksége, de ha az AutoCAD Design Suite Premium 2019 részeként telepíti az AutoCAD 2019-et, akkor a 768K1 termékkulcsot kell használnia.
Mindkét szoftvercsomagban ugyanaz az AutoCAD-verzió van, de a termékkulcs megkülönbözteti az egyik csomagot a másiktól.
TIPP: győződjön meg róla, hogy a telepített Autodesk-terméknek és -verziónak megfelelő termékkulcsot használja. Ha nem megfelelő termékkulcsot ad meg, a terméket nem fogja tudni aktiválni.
Az Inventor HSM és a Fusion CAM szoftverekben a tervezett megmunkáláshoz szükséges idő a szimulációs ablak statisztika fülén érhető el.
Az Autodesk App Store-ban elérhető egy-egy EU-s csőkatalógus, amiből egy gyors telepítés után a felhasználók létrehozhatják a saját alkatrészlistájukat nyomott és gravitációs vezetékekre egyaránt. Az Autodesk App Store-ban található alkalmazások letöltése egy ingyenes regisztrációhoz kötött. Regisztráljon, keressen rá az „eu pipes” kifejezésre, töltse le a két katalógust és használja!
Korábban a többtest modelles lemezalkatrészekben nem lehetett többféle lemezvastagságot alkalmazni. A szabályok most már lehetővé teszik, hogy minden testhez külön lemezvastagságot adjunk meg.
A létrehozási párbeszédpanelen törölje az alapbeállítások megtartására szolgáló jelölőnégyzetet, majd kattintson a legördülő listára, hogy anyagvastagságot és szabályokat választhasson ki az előre meghatározott értékek közül. Ha a jelölőnégyzet bejelölve marad, a lemezvastagságot és a lemezalkatrész modellezés beállításait az aktív szabvány határozza meg.
Ha az egérmutatót egy alkatrész fölött tartja az áttekintőben, az eszköztipp megjeleníti a test aktív szabályát.
Ha a jobb gombbal a alkatrészen kattint az áttekintőben, és kiválasztja a helyi menü új Set Sheet Metal Rule (Lemezalkatrész-szabály beállítása) parancsát, módosíthatja a szabályokat és a lemezvastagságot is.
A szoftver a zárt kontúrokat automatikusan láncolva jelöli ki, ahogy arra a legtöbbször szükségünk van a tervezési munka folyamán. Néhány esetben viszont a kontúrnak csupán egy-egy szakaszát kell felhasználjuk. Erre az Alt billentyű lenyomása melletti kattintással tudjuk rávenni a CAM szoftvert. A kijelölés további lehetőségei pedig a kijelölt kontúron való ismételt kattintásra felugró helyi menüben érhetők el.
A BLOKK parancs lehetővé teszi a rajzok blokként történő mentését. Jelölje ki a blokként menteni kívánt rajzelemeket, majd írja be a „BLOKK” parancsot. A megjelenő párbeszédablakban adja meg a nevét és beillesztési pontját, majd kattintson az „OK” gombra.
A BEILL parancs lehetővé teszi a blokkok importálását. Ehhez írja be a „BEILL” parancsot. Ezután tallózza ki vagy válassza ki a beilleszteni kívánt blokkot. Beillesztés előtt a párbeszédablakban található opciók segítségével léptékezheti, elforgathatja, felrobbanthatja a blokkot. Az „OK” gomb megnyomására a blokk az alkalmazott beállításoknak megfelelően kerül beillesztésre.
Néha a legegyszerűbb AutoCAD parancsnak is vannak apró szépségei, amit kevésbé ismerünk. Ha például egy vonallánc egy vonal szegmensét kiválasztva, középső forgópont felé visszük a kurzort, annak színe vörösre vált. Ilyenkor 3 lehetőségünk van:
• Crtl lenyomásával a vonalláncba egy töréspontot illesztünk, vagy
• egyenest ív szegmensé alakíthatunk, vagy
• a szegmenst elmozdíthatjuk.
Ha egyszer választottunk a fenti három lehetőség közül, a Ctrl billentyű ismételt lenyomásával továbbra is lehetőségünk van a három opciót ciklikusan váltogatni.